fbpx

Pazartesi - 9:00 - 19:00, Cumartesi - 9:00 - 14:00

Sepetiniz boş
İMMO İptali
İmmobilizer İptali

IMMOBILIZER NEDİR, NASIL ÇALIŞIR ?

IMMOBILIZER NEDİR?

Immobilizer; üzerinde motor bulunan hemen hemen her araçta bulunan motor tanıma sistemidir. Düz kontak işlemini tamamen devre dışı bırakan bir sistemdir. Tabi ki hırsızlık olaylarında tam anlamıyla yeterli kalmasa da yinede bu sistem sayesinde hırsızlık olayları büyük ölçüde azalmıştır. Immobilizer sistemi bulunan araçlarda ; anahtar olmadan araç kesinlikle çalışmıyor marş motoru basıyor fakat ateşleme olmuyor. Motor kilitleme sistemidir de diyebiliriz. Güvenlik için geliştirilmiş olan bu teknoloji; anahtar kopyalansa bile kontağı çalıştırmaktan ileriye gitmeyip aracı çalıştırmayacaktır. Immobilizer sisteminde kontağın içerisinde küçük bir devre vardır ve araç orijinal anahtarı takılmadığı sürece araç kesinlikle çalışmaz.

IMMOBILIZER NASIL ÇALIŞIR?

Bu sistemin bir diğer adı şifre sistemidir. Bu şifre sistemi sayesinde elektronik motor bölümü bloke edilir. Kontak anahtarı araç kontak silindirine yerleştirildikten sonra, kontağın üzerinde ki kod, sistemin elektronik kontrol bölümüne yine kontak üzerinde bulunan halka anten vasıtasıyla gönderilir. Bu işlem gerçekleştikten sonra Ecu beyni kodun doğru olduğunu algılarsa; ateşleme ve yakıt sistemleri devreye girer ve araç çalışır. Yanlış anahtar ve anahtarsız deneme olması durumda Ecu bunu doğru olarak algılamaz ve ateşleme yakıt sistemlerini çalıştırmaz.

IMMOBILIZER SİSTEMİNİ İPTAL EDEBİLİR MİYİZ?

Immobilizer sistemini bazı durumlarda iptal etmemiz mümkündür. Bazı araçlarda; immobilizer sistemi aracın yakıtını kilitlerken bazı araçlarda ise ateşleme sistemini kilitliyor. Eğer bu kilitler kırılır ise aracın çalışması mümkündür uzun zaman alan bu işlem sonrasında immobilizer sistemi devre dışı kalmış olur. Eğer aracınız garantili ise bu işlem gerçekleştiğinde araç garantiniz bozulacaktır.

IMMOBILIZER SİSTEMİNİ İPTAL ETMEK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR?

Bu işlemi gerçekleştirmek için öncelikle aracın anahtarını açmanız gerekmektedir. Bu sistemin içerisinde bulunan parçalar çok önemlidir bu yüzden devreye zarar vermeden çıkarmanız gerekmektedir. Bu sistemde bir kod bulunur. Daha sonra kontağın içine gelen elektriği direk olarak bağlanmanız gerekmektedir. Bu işlemi hatasız yaparsanız araç kontağa uyan her anahtar ile çalışacaktır.

Magicmotorsport firmasının üretmiş olduğu orijinal Magpro x17 Ecu Programlama cihazı ile veya herhangi başka bir ecu programlama cihazı ile araçtan dosyayı çekip tarafımıza gönderdiğiniz takdirde istediğiniz işlemin yazılımını yükleyip tekrardan sizlere gönderiyoruz.

Detaylı bilgi için 0532 111 02 30 nolu numaradan bizlere ulaşabilirsiniz.

Yorumlar   
+7 #1 mcjohn 06-10-2018 09:49
IMMO off işlemi için önereceğiniz cihazlar var mıdır?
Alıntı
Yorum ekle