fbpx

Pazartesi - 9:00 - 19:00, Cumartesi - 9:00 - 14:00

Sepetiniz boş

Blog

Online Chip Tuning Blog

Scania YeniNesil S500 016

Ağır Vasıta Chiptuning Yazılımları Nedir?

Araç içerisinde mevcut olan motor beyni ( ECU) yazılımı düzenlemek/ değiştirmek amacı ile kullanılan ve motor performansını belirli seviyelerde arttırmaya yarayan aracı programlardır.

Ağır Vasıta Chiptuning Yazılımları Neden Kullanılır?

Bu sayede günümüzdeki araçlarda hem motor performansı hem de yakıt tüketimini azaltmak için kullanılır.

Ara Yazlm Ilemi

Bu metnimiz de araçlara yazılım yapmadan önce nelere dikkat etmeliyiz, bütün araçlara yazılım olur mu ? Ağır vasıta, iş makinelerine yazılım işlemi olur mu? Bu konuları işleyeceğiz.


Öncelikle yazılım işlemi nedir ?

Araç yazılımı, araçlarını kendine nazaran ayarlamak isteyen araç sahiplerinin en çok

Makinelerinde Chiptuning Ilemi

ChipTuning işlemi araçtaki orijinal chip’in sökülüp onun yerine başka bir chip’in takılması yada en yalın hali ile anlatmak gerekir ise motor beynindeki yazılımın chiptuning işi için üretilmiş cihazlar ile okunup uzman ekiplerin de yazılımı değiştirip motor beynine kayıt edilmiş olan motor çalışma parametrelerinin optimizasyon ve en baştan kalibrasyonunu yapıp, düzenlenen araç yazılımının yeniden motor beynine yazdırılmasına denir.

Traktrlerde Chiptuning Lemi

Elektronik Kontrol Ünitesi (ECU) tarafından yönetilen tüm motorlu araçlarda, mevcutta var olan Hız, Tork, ve yakıt kullanımında yazılım işlemi ile değişiklik yapılması işlemine Chip Tuning diyoruz.

Araçta bulunan beyin; şanzıman, krank mili gibi aktarma organlarından aldığı güç ve  zorlanma durumları gibi bilgileri sensörler aracılığı ile motora ileterek ona göre bir güç ve tork üretilmesini sağlar.

Bu işlem Traktörler için de geçerlidir. Normal şartlarda Üretim yapan traktör firmaları da yeni motorlar üretmek yerine aynı