fbpx

Pazartesi - 9:00 - 19:00, Cumartesi - 9:00 - 14:00

Sepetiniz boş

Blog

Online Chip Tuning Blog

Şanzıman Nedir? Tcu Manager Şanzıman Kodlama Cihazı Nasıl Kullanılır?

Dsg Sanziman Nedir

Şanzıman Nedir, Şanzıman kodlama nasıl yapılır, Şazıman Kodlama cihazları nelerdir, Magicmotorsport Tcu Manager Şanzıman kodlama cihazı nedir, Tcu Manager ile hangi tip şanzıman beyinleri kodlaması yapılır, Tcu Manager ile şanzıman beyni tamiri nasıl yapılır gibi bütün sorularınızın cevaplarını makalemizde bulabilirsiniz.

Şanzıman Nedir?  

Şanzıman, yani diğer bir deyim ile vites kutusu araç içerisinde motordan alınan dönme gücünü tekerlere ileten yapıya denir. Fakat dönme gücünü iletirken, motordan aldığı gücü direk olarak tekerleklere iletmez. Şanzıman, hızın sabit kalmasını, geri vitese takıldığında aracı geri gitmesini, aracın dururken sabit tutulması ve yüksek hızlara çıkıldığında yakıt ekonomisi sağlayan yapıya denir.

Günümüzde ki araçlar da 3 çeşit şanzıman bulunmaktadır. Manuel, yarı otomatik ve tam otomatik. Bunlarda kendi içlerinde farklı gruplara ayrılmaktadır.

Otomatik şanzıman bulunan araçların bir çoğunda özellikle Vag grubu (Volkswagen, Audi, Seat ve Skoda) araçlar da DSG (Direct-Shift-Gearbox), diger bir değim ile Çift kavramalı şanzıman bulunmaktadır.

Şanzıman Kodlama Cihazları Nelerdir?

Dsg şanzımanlarda kodlama ve programlama işlemleri Magicmotorsport TCU Manager cihazı ile yapılmaktadır. Araçlarda şanzımanların arızalanması ve yeniden programlanabilmesi için Magicmotorsport firması tarafından üretilen ve sadece Şanzıman beyinlerini programlayabileceginiz TCU MANAGER cihazı hızlı çözümler sunmaktadır. Üstelik bu cihaz ile şanzıman beyinlerini OBD üzerinden programlayabilmeniz mümkün.

Magicmotorsport TCU MANAGER Şanzıman Kodlama cihazı nedir?

TCU MANAGER 2003 sonrası üretilen otomatik şanzımanlı araçların şanzıman beyinlerinde Flaş - Eprom okuma yazma ve TCU Klonlama işlemlerinde kullanılmaktadır. 

Özellikle Volkswagen, Audi, Seat ve Skoda araçların DSG Şanzımanlarını kodlamada kullanılan TCU MANAGER beyinlerin içerisine ham yazılımı atmakla beraber yeniden programlama işlemlerinide gerçekleştirmektedir. 

Tcu Manager ile hangi tip şanzıman beyinleri kodlaması nasıl yapılır?

Tcu Manager şanzıman programlama cihazı ile DSG (Direct-Shift-Gearbox) şanzımanlarda 'Temic, Aisin, Bosch' beyinler de kodlama ve klonlama yapılmaktadır.

Şanzıman Beyni tamiri nasıl yapılır?

Otomatik şanzımanlı araçlarda aracın yüküne ve yol durumuna bağlı vitesi otomatik olarak devirlere geçirdiğinden araçlarda aşırı yük taşımak, şehir içi trafikte sürekli olarak dur – kalk yapmak gibi işlemler aracın gün geçtikçe şanzıman beyninde arızalara neden olmaktadır.

Tcu Manager şanzıman kodlama ve klonlama cihazı ile bu arızaların sorunları giderilmektedir ve araca uygun yeni programlama işlemleri profesyonel olarak gerçekleştirilmektedir. OBD soketi üzerinden programlama yapabilmenize imkan sunan Tcu Manager cihazı ile birlikte opsiyonel olarak DSG DQ200, DQ250 ve DQ500 obd baglantı kablolarını firmamız tarafından tedarik edebilirsiniz.

Magicmotorsport Tcu Manager Şanzıman Kodlama Cihazını ve araç listesini incelemek için tıklayınız.

 


Yorumlar   
+2 #1 şanzımancı ahmet 14-07-2017 16:53
merhablar dsg şanzıman kodlama yapabiliyorumuyuz ?
obd den mi çalışıyor ? şanzıman kodlama cihazı hakkında bilgi veriniz
Alıntı
+2 #2 Onlinechiptuning Destek 26-07-2017 06:46
Alıntılandı şanzımancı ahmet:
merhablar dsg şanzıman kodlama yapabiliyorumuyuz ?
obd den mi çalışıyor ? şanzıman kodlama cihazı hakkında bilgi veriniz

Merhabalar Ahmet bey, şanzıman programlayıcı Tcu manager cihazı ile OBD üzerinden veya masa üstünde okuma işlemi yapabilirsiniz.
Alıntı
Yorum ekle