fbpx

Pazartesi - 9:00 - 19:00, Cumartesi - 9:00 - 14:00

Sepetiniz boş

Blog

Online Chip Tuning Blog

IMMO NEDİR NE İŞE YARAR?

Immo

İmmobilizer sistemi 1944 yılında Frank Marugg tarafından bulunmuştur. İmmobilizer sistemi motorlu araçlarda bulunan anahtar tanıtma sistemidir. Aracın kontak anahtarının içerisine düzenek yerleştirilmesi ve aracı çalıştıran devrenin sadece bu anahtar ile çalışması sistemi üzerine çalışır. Anahtar devre sistemini tamamlar. Farklı bir anahtar ile veya düz kontak ile motor çalışmaz. Immo sistemi bu şekilde çalışmasına rağmen diğer otomobil firmaları da değişik teknikler kullanmaktadır. Bu sistem ile motorlu taşıtların hırsızlık oranı azalmaktadır.

Arabanın motor sistemine parçalardan birisi yerleştirilir. Yerleştirilen parça ne kadar iç kısımda olur ise aracın hırsızlığa karşı önlemi de bir o kadar artmaktadır ve parçaya ulaşıp oynanma riski azalır. Diğer bir parça ise kontak anahtarının iç kısmına yerleştirilir. Aracın çalışabilmesi, motor sistemine yerleştirilen immobilizer parçası kontak çevrildiği zaman anahtarda bulunan parça ile eşleşmesi sağlanır. İmmobilizer sistemi bulunan her aracın kontağı ve anahtarı farklı ve özeldir. Kaputun iç kısmında ana ünitesi bulunan anahtar uyumsuzluğu motora yakıt göndermesini ve ateşleme sistemindeki bujileri tetiklemesini elektronik olarak engellenir. Bu sistem sayesinde araca artık düz kontak yapılamamaktadır. Sistemde özel bir çip olan anahtarı kontağa takıldığı zaman ana ünite sisteminden gönderilen elektrik sinyali manyetik alanın oluşmasını sağlar. Oluşan manyetik alana bağlı olan anahtar çipi entegre bobin aracı ile şarj edilerek üzerindeki şifreli kodu radyo frekansı ile ana ünitenin okuyucu alıcısına gönderir. Alıcı kodun doğru olması durumunda motorun çalışmasına izin verir ve marş motoru ve yakıt pompasını tetikler.

Anahtar kontağa takıldıktan hemen sonra gerçekleşen işlemler anahtar kontaktan çıkarıldığı an devre dışı kalmaz. Anahtar çıkarıldıktan 20 saniye sonra tekrar araç çalıştırılır ise immobilizer sistemi hemen devreye girmez ve motor doğrudan çalışır. 20 saniye dolduğu taktirde immobilizer sisteminin sağladığı güvenlik unsurları aktif hale gelmektedir.

Dünya genelinde immobilizer sistem sayesinde araç hırsızlığının %75 oranında önüne geçilmiştir. Fakat bu sistemin zayıf olduğu işlemler de vardır. Kaput açılıp immobilizer sisteminin ana ünitesine ulaşım sağlanırsa birkaç işlem ile sistem devre dışı bırakılabilir. Tek olarak immobilizer sistemine güvenmek yeterli olmamaktadır. Güvenlik açısından en başta gelen oto alarm sistemidir.

İmmobilizer sistemi önceden oldukça pahalı ve üst segment araçlarda kullanılan bir donanımdı. Günümüzde uygun fiyatlı ve tüm seviyedeki araçlara uyum sağlamaktadır. İmmobilizer sistemi ile sıkıntılı olan durumlardan birisi ise anahtarın kaybedilmesidir. Kullanıcıların bir çoğu ise orijinal anahtarı bulmakta oldukça zorlanmışlardır.  

Anahtar kaybolması ya da arızalanması durumunda anahtar kodlama cihazına ihtiyaç duyulmaktadır. Aksi halde araç çalıştırılamamaktadır.


Yorum ekle