fbpx

Pazartesi - 9:00 - 19:00, Cumartesi - 9:00 - 14:00

Sepetiniz boş

Blog

Online Chip Tuning Blog

DSG ŞANZIMAN NEDİR VE TAMİRİ NASIL YAPILIR?

Dsg Sanziman Nedir

DSG, çift kavramalı şanzıman olarak da bilinir. Şanzıman sisteminin bir versiyonudur.

DSG kısaltmasının açılımı ise Direct Shif Gearbox şeklindedir. DSG Şanzıman Volkswagen mühendisleri tarafından geliştirilen ve ilk olarak Alman gruplarında kullanılan vites türüdür.

Düz ve Otomatik vites araçlara göre daha iyi performans sunan DSG Şanzıman araçlar, otomobil sektörüne Volkswagen ile giriş yaptıktan sonra günümüz de Mitsibushi, Nissan ve BMW gibi büyük otomobil firmaları tarafından da kullanılmaya başlanmıştır.

DSG Şanzımanlı araçlar, manuel şanzımanların geliştirilmesi ile ortaya çıkmıştır. Dünyanın 1 numaralı yarış organizasyonu Formula 1 de araçların debriyaj kullanmadan vites geçişlerini yapabilmek için yapılan geliştirme sonucunda manuel şanzıman teknolojisi ile ilerleyen süreçte bu sistemin otomatik olarak sağlanabilmesi için DSG Şanzıman sistemi ortaya çıkmıştır. DSG Şanzımanın geliştirilmesinde diğer şanzıman türlerinde oluşan vites geçişinde meydana gelen güç kaybını ortadan kaldırmak için tasarlanmıştır.

DSG şanzımanlar da iki adet debriyaj ve çift mil kullanılmaktadır. Millerden birisi 1-3-5, diğeri 2-4-6 ve R dişleri mevcuttur.  Araç birinci vitesteyken ve hareket halindeyken, diğer mil 2. Vites dişlisi ise hazır olarak beklemektedir.  Aracın 2. Vitese geçme komutu verildikten sonra debriyaj aktif hale gelir ve 1. Vites dişlisi devre dışı kalır. Vites geçiş sırasında 2. Vites hazır durumda olduğu için herhangi bir güç kaybı olmaz.

DSG Şanzımanı Olan Araçların Avantajı Nedir ?

DSG Şanzımanlı araçların hızlı vites geçiş imkanı olması ve güç kaybına sebep olmamasıyla manuel vites araçlara göre yüksek konfor imkanı sağlar ve düşük yakıt tüketimini sağlamaktadır. Sürücü manuel vites yorgunluğunu istemeyebilir ama otomatik vitesli araçlarda da performans problemi sorun olarak görenler için DSG Şanzımanlı araçlar alternatif olarak değerlendirebilir. Her sistemde olduğu gibi DSG Şanzımanlı araçların da problemleri mevcuttur.

DSG Şanzımanı Olan Araçların Dezavantajı Nedir ?

Günümüzde bu sistem yeteri kadar geliştirilmediği ve üretiminin çok fazla olmamasından kaynaklı bu sistem için tamir elemanlarının yeteri kadar yetişmemesinden dolayı DSG Şanzımanlı araçların herhangi bir arıza olması durumunda kullanıcıya fazla masraf çıkabilmektedir. Hatta bazı arızalarında çıkan masraf aracın kendi fiyatının neredeyse %30’unu bulabilmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere Problemin sık olduğu DSG Şanzıman sistemleri için yeteri kadar gelişmiş eleman olmadığı için oluşan arıza sürecinde yetkili servis ve usta bulmak problem haline gelmektedir.

DSG Şanzımanlı araçlar konfor ve performans açısında oldukça güçlüdür. Sistemin mevcut şartlar da bazı problemleri olduğunu da göz ardı edemiyoruz. DSG Şanzımanlı araç sahibi olmak istiyorsanız, iyi bir şekilde araştırıp ölçüp değerlendirmeniz faydalı olacaktır.

DSG Şanzıman Beyni Nasıl Klonlanır?

Özellikle VAG Grubu araçlarda ( Volkswagen , Audi , Seat ve Skoda ) kullanılan DSG Şanzımanların programlama işlemleri Magicmotorsport firmasının üretmiş olduğu TCU Manager cihazı ile yapılabilmektedir. DSG Şanzıman klonlama işlemi için eski şanzıman beynindeki yazılımı okuyup diğer şanzımana yazılması gereklidir. TCU Manager cihazı ile şanzıman beyinlerini pin uçları üzerinden full okuma ve full yazma işlemlerini yapabilirsiniz.

TCU Manager 2003 sonrası üretilen otomatik şanzımanlı araçların beyinlerine Flaş – Eprom okuma yazma ve TCU Klonlama işlemleri yapılabilmektedir. TCU Manager şanzıman programlama cihazı ile DSG (Direct-Shift-Gearbox) şanzımanlarında ‘Temic, Aisin, Bosch’ beyinler de kodlama ve klonlama yapılmaktadır.

Adana bölgesi Nitro Garaj olarak kendi bünyemizde tamiri ve bakımını yapıp bununla ilgili eğitimlerde vermekteyiz.

Detaylı bilgi için ;

0532 111 0230

0850 755 0230

Yorum ekle