fbpx

Pazartesi - 9:00 - 19:00, Cumartesi - 9:00 - 14:00

Sepetiniz boş

Blog

Online Chip Tuning Blog

Dpf (Dizel Partikül Filtre) Nedir? Dpf Rejenerasyonu Nasıl yapılır?

DPF DZEL PARTKUL FLTRE NEDR

Dizel partikül filtre nedir, nasıl temizlenir, arıza tespit cihazı ile partikül filtre Rejenerasyonu nasıl yapılır, Partikül sistemine sahip araçlar nasıl kullanılmalıdır gibi bir çok sorularınızın cevabını uygulamalı olarak makalemizde bulabilirsiniz.

Dpf ( Dizel Partikül Filtre ) nedir?

Dizel partikül filtre, dizel motorlu araçlarda yanma sonrası ortaya çıkan kurumları ve zararlı gazları tutmak için tasarlanan ve doğaya daha temiz hale gelmesi için bunları içerisinde hapseden bir yapıya sahiptir. Avrupa standartlarına göre tasarlanan bu sistemde hidrokarbonlar (HC), karbon monoksit (CO) gibi egzoz emisyonlarını ve partikülleri azaltmak için, emisyon düzenlemesini karşılamak üzere dizel araçlarda partikül filtre kullanılmaktadır. Bu sistemin temel amacı partikül parçacıklarının süzülmesiyle daha düşük emisyon değerlerine sahip bir egzoz gazı yaratmaktır.

Dizel Partikül filtre tıkanırsa neler olur ?

Araçlarda partikül filtre tıkanıklığı çeşitli sorunlara neden olmaktadır. Bunların en başında araç çekişten düşer ve daha fazla yakıt tüketimine neden olmaktadır. Egzozdan siyah duman atma gibi birçok tamiri mümkün olmayan arızalara sebep olmakta ve değişim gerektirebilmektedir.

Dpf Egr Temizligi Nasil Yapilir

Dizel Partikül Filtre Nasıl Temizlenir?

Dpf temizleme işlemleri için en etkili yöntem partikül filtre sökülmelidir.  Bunun için temizleme ve katkı maddeleri mevcuttur. Genel olarak kimyasal ilaçlar ve basınçlı hava gibi birçok işlemler uygulanmaktadır.

Dpf (Dizel Partikül Filtre) Rejenerasyonu Nasıl yapılır?

Dizel partikül filtre Rejenerasyonu araçların belirli devir aralığında yaklaşık 30 dakika gibi bir süre çalışması ile biriken kurumların dışarı atılması işlemine Rejenerasyonu denir. Dpf Rejenerasyonu ve çözümleme işlemleri Seven Garage İstanbul şubemizde uygulamalı olarak gerçekleştirilmektedir. Arıza Tespit cihazı ile DPF Rejenerasyonu işleminin nasıl gerçekleştirildiğini videomuzda uygulamalı olarak inceleyebilirsiniz.

Hangi aralıklarda Dpf temizleme ve Rejenerasyon işlemleri gerçekleştirilmektedir?

Dizel partikül filtre sistemi belirli kilometre aralıklarına tıkanabilmektedir. Genellikle yüksek kilometreli araçlarda bu sistem temizleme işleminden sonra 30.000 ile 50.000 km de bir tekrardan rejenerasyon ve temizleme işlemi yapılmalıdır. Eger ki artık araç dpf temizliğinden sonra da çekişten düşmeye, daha fazla yakıt tüketmeye ve siyah duman atmaya devam ediyorsa partikül sisteminin iptali veya değişim için çözüm üretilmektedir. 

Dpf Cozumu Nedir

Dizel partikül Filtre bulunan araçlar nasıl kullanılmalıdır?

Dpf sistemi genellikle kullanıcı kaynaklı sorunlar nedeni ile tıkanıklık ve arızaya neden olabilmektedir. Partikül sistemi bulunan araçlar sürekli olarak düşük devirli kullanılıyorsa, kalitesiz yakıt ve belirli zaman aralıklarında Dpf Rejenerasyon işlemi ve katkı maddeleri ile temizleme yapılmıyorsa bu sistem arızaya neden olmaktadır. Günümüzde Partikül sistemlerinin değişim ücretleri maliyetli olacağından dolayı sizlere tavsiyemiz araçlarınız da kalitesiz yakıt kullanımından kaçınmanız ve sürekli düşük devir kullanmamanızı tavsiye ederiz.  Ayrıca partikül filtresi için özel yağ seçenekleri mevcuttur. Yağ alırken partikül filtresi olan araçlara göre yağ modelleri seçmeniz aracınızın daha uzun ömürlü olmasına fayda sağlamaktadır.

 Launch X-431 Pro Arıza Tespit Cihazı ile Dizel Partikül Filtre (DPF) Rejenerasyon işlemi

 

 


Yorumlar   
+2 #1 Eksozcu ekrem 01-02-2019 14:04
Merhabalar dpf partikül jenrasyonu yapmak için hangi arıza tespit cihazı en iyi işlem yapar ?
Alıntı
Yorum ekle