fbpx

Pazartesi - 9:00 - 19:00, Cumartesi - 9:00 - 14:00

Sepetiniz boş

Blog

Online Chip Tuning Blog

Dizel Partikül Filtresi (DPF) Çözümleri

 

DPF Ne Anlama Gelir ?

            DPF, açılımı Diesel Particulate Filter olup, Türkçesi Dizel Partikül Filtresidir. Bu filtre aracın egzoz sistemine monte edilmiş haldedir ve katalitik dönüştürücüye görünüş olarak benzer. Filtre, mazot parçacık maddelerini veya kurumunu temizlemek için çalışır ve DPF'nin araçtaki işlevi kirlilik ortamından daha az olduğu için daha temiz egzoz gazı üretmektir.

DPF,dizel partikül filtre

             Dizel Partikül Filtresi iyi yapmak için tasarlanmış ancak maalesef birçok kişi bunu biliyor, aynı zamanda DPF daha sorunlu şeylere neden oluyor. Çünkü zaman ilerledikçe, DPF filtresi işlevselliğini kaybetmeye başlıyor. Dolayısıyla, iyilik yerine soruna neden olur.

       

         Her filtre gereksinimi olduğu gibi, bir filtreden beklendiği gibi çalışmaya devam etmek için Partikül Filtresinin periyodik olarak temizlenmesi gerekir. Dizel Partikül Filtresinin temizleme işlemi, rejenerasyon adı verilen teknik terimden bilinmektedir. Bu temizleme işlemi, kurumayı, yani Dizel Partikül Filtresini çok yüksek bir sıcaklığa gömmek suretiyle yapılır ve bu işlem bu yanma aktivitesinin bir kombinasyonu olmalıdır.

             Rejenerasyon işlemi, normal araç kullanımında yer alarak yapılmalıdır. Hatta beyazın bir aracın egzozundan gördüğünü gördün mü? Tamamen yenileniyor.

Dizel Partikül Filtresi hayatımızda 2003 yılı civarında otomobil ve hafif reklamlar için kullanılıyor. Bu DPF, Peugeot, Renault ve BMW olan ilk alıcılar tarafından Euro 4 regs (2005) için yaygın olarak hazırlandı.

 

              Dizel araç ve hafif reklamlar için Dizel Partikül Filtresi takılıyken Euro 5 (2009) ve Euro 6 (2009) ile zorunlu hale getirilmekte ve bu yükümlülük daha da sıkılaştırılmaktadır.

Rejenerasyon işlemi beklendiği gibi düzgün çalışmazsa egzoz sisteminde performans ve yakıt tüketimini etkileyen kurumlar meydana gelir.

              Rejenerasyonların çalışması gözetimsiz bırakıldığında, engellenmiş bir DPF'ye neden olur ve bloke edilen DPF aracın motor bileşenlerine çok pahalı hasar verir. Aynı zamanda, engellenen bir DPF, egzoz sistemindeki aşırı ısınma nedeniyle yangın riski altında olabilir. Fakat bu tehlike, üreticinin "gevşek ev" emniyet modlu araç üreten çoğu yeni otomobilde olduğu iddiasındadır. Tehlike algılanırsa, araba ev güvenlik modunda gevşer ve minimum güç kullanarak çalışıyor demektir.

 

DPF,dizel partikül filtre

 

             “Regeneration” yapmak istiyorsanız, yapmak oldukça kolaydır. Açık yolda belirli bir hızda düzenli olarak araç kullanmanız gerekir, örneğin sürüş otoyolda ve yaklaşık 2500 RPM'de yaklaşık 30 dakika olmalıdır. Bu rutini en az ayda bir kez tekrarlamalısınız. Bu işlem, sisteminizin iyi ve güvenli bir şekilde çalışmasını sağlar. Ancak herkesin bildiği gibi, dizel araçların genelde kısa mesafeli sürüşlerde ve şehir trafiğinde kullanılması ve bu araçların bu kullanım gereksinimleri nedeniyle tamamen rejenerasyon işlemini tamamlamaması.

Rejenerasyon, zamanın ilerlemesine rağmen beklendiği gibi çalışsa da, kül kalıntısı Dizel Partikül Filtresinde bir araya gelecek ve tıkanmış DPF'nin aynı sonucu görülecektir. Bu sonuç nedeniyle lütfen DPF uyarı ışığı veya anti-kirlili uyarısı çizgide olursa görmezden gelin ve derhal profesyonel bir tavsiye alın.

 


Yorum ekle