fbpx

Pazartesi - 9:00 - 19:00, Cumartesi - 9:00 - 14:00

Sepetiniz boş

Blog

Online Chip Tuning Blog

CHİP TUNİNG

Chip Tuning

Ağır vasıta ve hafif ticari araçlarda yükten, yolcudan veya klima kullanımlarından kaynaklı ilk kalkışlarda araçlarda güç kaybı olmaktadır. Bu tür durumlarda aracın daha fazla güce ihtiyaç duyulduğu düşünülerek sürücüler daha fazla gaza basarlar fakat bu işlem güç vermez sadece yakıtın fazla yakılmasına neden olur.

Bu tür araçların teknik özelliklerinde aracın motoruna ait olan güç ve tork değerleri görülebilmektedir.

Güç: BG (Beygir Gücü) HP (Horsepower) birimleriyle ifade edilir. 1 Beygir 75 kg’lık ağırlığı 1 saniyede 1 metre yukarı kaldırabilecek güç olarak tanımlanır. Bu da yaklaşık 1 atın gücüne denk geldiği varsayılarak beygir denilmiştir.

Tork:  Tork motordan tekerleğe iletilen kuvvettir. Birimi NM ( Newtonmetre )’dir. Günümüzde araçların çekişi olarak da söyleyebileceğimiz tork; kamyon, otobüs, traktör gibi araçlarda yüksek değerleri olmaktadır. Bunun nedeni ise yük taşıyan araçlar aracın hızından çok aracın çekişine ihtiyaç duyulur.

Torkun diğer bir oto terimi olarak anlamı da esnekliktir. Devir bandında torku yüksek olan araçlar hızlanmalarda daha başarılıdır. Torku yüksek olan araçlarda rampa çıkarken fazla devir yapmadan hızını koruyabilir fakat torku az olan araçlarda ivmesini koruyabilmesi için vites düşürerek hızını attırması gerekebilir.

Uygulamalar ideal araç performanslarını artırımı motora zarar vermez, motor ömrünün uzamasını sağlar. Kalkış rahatlığı debriyajın rampalarda gereksiz aşınmasını önler ve rampalarda vites düşürmeden rahat ve kolay kullanım sağlar. Bu performanslar yakıt ekonomisini sağlamaktadır.

Dolayısıyla profesyonelce yapılmış chip tuning işlemi aracınıza zarar vermenin aksine aracınızın yakıt tüketimini ve performansını artırır. Daha açık ifadeyle chip tuning araçtaki potansiyeli ortaya çıkarmaktır.


Yorum ekle


Online Oto Parça Facebook
 
online oto parça
Oto Yedek Parça Online Pazar Yeri
Facebook Grubu · 185 üye
App Fb 32 Fig White Gruba Katıl
Bu platformda oto parça ilanlarına göz atabilir, ilan sahipleriyle iletişime geçebilirsiniz.
 
İletişim

Merkez Adana Adres:
Onur Mh. Turhan Cemal Beriker Bulvarı Kiza İş Merkezi A2 Blok No:437/3F Seyhan / ADANA
Telefon :
+90 850 755 02 30 (PBX)
E-mail:
info@nitrobilisim.com.tr
Skype:
nitrosatis01

İstanbul Şube Adres:
İkitelli OSB. Mah. Beyaz Tower 6. Cadde No:197 D31 Başakşehir / istanbul 
Telefon / Whatsapp / Satış:
+90 531 104 09 99 

Ankara Şube Adres:
İvedik Organize Sanayi Bölgesi Melih Gökçek Bulvarı H&M Commerce Center İş Merkezi No: 45 İvedik - Ostim / Ankara
Telefon / Whatsapp / Satış:
+90 530 151 80 14