fbpx

Pazartesi - 9:00 - 19:00, Cumartesi - 9:00 - 14:00

Sepetiniz boş

Blog

Online Chip Tuning Blog

Araç Yakıt Tasarrufu Nasıl Sağlanır

               Araçlarınız normal yol performansı olarak yakıt değişimi gösterebilir. Bu değişimler genelde şehir içinde daha fazla ve uzun yolda daha az yakıt tüketimi sağlamaktadır. Uzun yolda araçların dur-kalk oranı az olduğu için daha az tüketim saplamaktadır. Düşük HP(beygir) lı araçlarda bu oran yükselebilir. Düşük HP’lı araçlarda kalkışta araç ağırlığına göre yüksek güç gereklidir. Bu durumda araç yakıt tüketimini arttırabilir. Bu sebeple araçlarda chiptuning işlemleri yapılmaktadır. Yapılan işlemler genelde araç beynine direk programlama yapmaktır. Bu programlama sayesinde araç HP ı istenilen düzeyde yükseltme meydana gelir. Bu yükseltme sayesinde aracın kalkış anında gösterdiği güç ile yakıt arasındaki orantı düşmektedir.

3

             

   Programlama yapılmadan önce araç beynindeki veriler yedeklenmektedir. Bu yedekleme işlemi yapılması daha uygundur. Araçların programlama yapıldıktan sonraki performansı göz ile görünür derecede artar. Örneğin 110 HP lık bir araç programlama yapıldığında 130-140 HP a kadar yükselebilir.  Chiptuning ile aracın yakıt oranı da düşer. Performansın artması durumunda araçlardan daha iyi verim alınır. Değişim çok rahat fark edilir.

                Unutulmaması gereken en önemli özelliklerden biri de programlama yapılacak araçlarda dikkatli olunmalıdır. Kesinlikle yedek alınmalıdır.

 

 


Yorum ekle